Strona główna / Blog / Nowe zasady wystawiania recept

Nowe zasady wystawiania recept

08 września 2023

Słoneczne dni lata przynoszą nie tylko wakacyjny nastrój, ale również nowe przepisy w świecie medycyny. Od 2 sierpnia weszły w życie zmiany, które mają duży wpływ na możliwość wystawiania recept. Co to oznacza dla naszych zdrowotnych spraw? Spójrzmy na te zmiany odrobinę bliżej.

Nowe zasady wystawiana recept i e-recept

Ministerstwo Zdrowia wkracza na nowe terytorium, wprowadzając świeże regulacje dotyczące przepisywania leków. Ale o co tak naprawdę w tym chodzi? Okazuje się, że teraz lekarze będą mieli pewne ograniczenia dotyczące wystawiania recept na pewne produkty lecznicze. A co konkretnie? Chodzi przede wszystkim o te, które mają w sobie coś odurzającego, a także substancje psychotropowe i prekursory.

Oczywiście, to nie jest taka prosta sprawa, bo zasady są dość konkretnie sprecyzowane. Na przykład, lekarz może wystawić receptę na te specyfiki, jeśli od ostatniego zbadania pacjenta minęło nie więcej niż trzy miesiące. No, ale jak to zawsze bywa, są pewne wyjątki. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej niekoniecznie muszą się trzymać tego nowego uregulowania. Wyjątek, jak widać, potwierdza regułę!

Dodatkowym ograniczeniem dla medyków jest możliwość wystawiania maksymalnie 300 recept dziennie.

Terminy realizacji wystawianych recept

Co jeszcze? Przepisy mówią, że na specyfiki odurzające i substancje psychotropowe lekarz może wystawić do trzech recept, ale takie na krótkie okresy stosowania, które razem nie przekroczą 90 dni. Zmianom nie uległy za to terminy realizacji recept. No i jest jeszcze jedna sprawa: recepta na te specyfiki będzie dostępna tylko po pewnym sprawdzeniu przez odpowiednie służby. O co chodzi? Wszystko ma na celu zapewnienie, że ilość i rodzaj leków na receptach są odpowiednie dla zdrowia pacjenta oraz wyeliminowania wystawiania recept na zbyt długi okresu czasu.

Warto się przyjrzeć tym nowym zasadom, bo wprowadzają one pewną dozę odpowiedzialności i troski o zdrowie. Dlatego dobrze jest być świadomym tych zmian i korzystać z dobrodziejstw medycyny w odpowiedzialny sposób. Tutaj na pewno warto postawić na zdrowy rozsądek!