Strona główna / Blog / Jak prowadzić porady telemedyczne?
teleporady medyczne

Jak prowadzić porady telemedyczne?

11 września 2023

Konsultacje telemedyczne prowadzone jako lekarz, pielęgniarka lub położna wymagają pewnych kroków i przemyślanej strategii, aby zapewnić skuteczność i wysoką jakość opieki zdrowotnej.

Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić porady telemedyczne.

Platforma telemedyczna i przygotowanie techniczne

Wybierz odpowiednią platformę telemedyczną lub oprogramowanie na wizytę online, które umożliwi odpowiednią komunikację z pacjentami. Upewnij się, że platforma jest bezpieczna, zgodna z przepisami dotyczącymi prywatności danych medycznych i zapewnia odpowiednie funkcje, takie jak wideokonferencje lub czat z lekarzem. Upewnij się, że masz dostęp do niezbędnego sprzętu i stabilnego połączenia internetowego. Sprawdź, czy kamera i mikrofon działają poprawnie oraz czy masz dostęp do ewentualnych narzędzi diagnostycznych.

Umawianie wizyt

W zależności od specjalizacji, umawiaj terminy wizyt online w oparciu o harmonogram, dostępność i potrzeby pacjenta. Upewnij się, że pacjent ma dostęp do niezbędnych informacji dotyczących daty wizyty i sposobu dostępu do platformy telemedycznej.

Zgoda pacjenta

Przed rozpoczęciem porady telemedycznej, uzyskaj zgodę pacjenta na przetwarzanie danych medycznych w trybie zdalnym. Wyjaśnij pacjentowi charakter usługi telemedycznej oraz ewentualne ograniczenia i ryzyka.

Historia choroby i badania

Zbierz niezbędne informacje o pacjencie, takie jak historia choroby, wyniki badań, lista leków itp. To pozwoli na bardziej efektywną i spersonalizowaną poradę lub przekierowanie pacjenta po poradę lekarza specjalisty.

Interakcja z pacjentem

Prowadź konsultację lekarską online w sposób profesjonalny i empatyczny. Daj pacjentowi wystarczająco dużo czasu na opisanie swoich objawów i pytań. Wskazówki dotyczące sposobu prowadzenia wizyty na miejscu również stosują się tutaj – słuchaj uważnie, zrób notatki, zadawaj pytania, a także zwracaj uwagę na sygnały niewerbalne.

Diagnoza, zalecenia i wystawianie e-recepty

Na podstawie zebranych informacji i obserwacji, postaw diagnozę i udziel zaleceń dotyczących dalszej opieki, leczenia, badań lub recepty. Upewnij się, że pacjent zrozumiał zalecenia i jest gotów podjąć odpowiednie kroki. Pamiętaj, że jeżeli jest to dopuszczalne w Twoim regionie, możesz wystawić e – receptę, e – skierowanie lub zwolnienie lekarskie online. Współpracuj z systemem aptek, aby pacjent mógł wygodnie odebrać swoje leki.

Rozliczenia

Skonsultuj się z pacjentem dotyczącym opłat za porady telemedyczne online, jeśli to konieczne. Upewnij się, że chory ma jasność co do kosztów i procesu płatności.

Dokumentacja medyczna

Zachowaj dokładną dokumentację z wizyty telemedycznej, w tym diagnozę, zalecenia, recepty, wyniki badań itp. To ważne dla ciągłości opieki i chociażby przyszłych konsultacji wyników.

Pamiętaj, że porady telemedyczne mają swoje ograniczenia i nie zawsze zastąpią wizytę w gabinecie. W przypadku nagłych stanów wymagających pilnej pomocy medycznej lub sytuacji wymagających fizycznego badania, pacjent może być kierowany do tradycyjnej wizyty medycznej. W każdym przypadku, kluczowym jest zapewnienie bezpiecznej, wygodnej i skutecznej opieki zdrowotnej pacjentom.